LABORATÓRIUMBA KÉSZÜLVE…

2022. 12. 16. | Labor, Orvosi jótanácsok

Tisztelt Betegeink!

Általában mindenkinek izgalmat jelent, ha laboratóriumi vizsgálatra kell mennie.

Az alábbi tájékoztatóval szeretnénk információt és segítséget nyújtani Önöknek, hogy mi is az a laboratóriumi vizsgálat, milyen teendők vannak, hogyan készüljenek fel a vizsgálatok előtt.

A humán diagnosztikai eljárások közül a vér- és vizeletvizsgálatok jelenleg is a legfontosabb és legmeghatározóbb elemei a betegségek pontos meghatározásának, ezért igen gyakran igényelnek ilyen típusú vizsgálatot az orvosok. (A laboratóriumi vizsgálatok a diagnózisok 60%-át szolgáltatják, a képalkotó és elektromos potenciált regisztráló eljárásokkal együtt lefedik a teljes diagnosztikus palettát).

A laboratóriumi eredmények alapvető információval szolgálnak a szervezet különféle anyagcsere-folyamatairól, a szervek működéséről, az immunrendszer állapotáról. Segítik a betegségek időben történő felismerését, felvilágosítást adnak a kezelés eredményességéről, illetve bizonyos gyógyszerek mellékhatásáról (máj-, vesefunkció).
A laborvizsgálatok segítségével kimutathatóak a fertőzéseket okozó baktériumok, és a vírus szerológiai vizsgálatok során bizonyos vírus elleni antitestek.

  1. VÉRVÉTEL

A vérvétel általában éhgyomorra történik.

Mintavétel (vérvétel) előtt minimum 12 órának kell eltelnie az utolsó étkezés óta (vízen kívül más folyadékot fogyasztani pl. kávét, teát, rostos üdítőt, stb. sem szabad!) ha szérum vasat, vércukorszintet, koleszterint és frakcióit, trigliceridet, hasnyálmirigy enzimeket (lipáz, amiláz) vizsgálunk.
Egyéb vizsgálatok esetén, mint például TSH, PSA, Tumormarkerek, Csontanyagcsere vizsgálatok, Allergia vizsgálatok, Hormonvizsgálatok esetén nincs jelentősége a koplalásnak. Természetesen itt is tartózkodnunk szükséges a szélsőségektől, mint például az alkoholfogyasztás.
Ahhoz, hogy a vérvétel eredménye valóban pontos legyen, érdemes néhány szabályt még betartani.

Természetesen speciális vizsgálatok esetén az alábbi tudnivalókon kívül is szükség lehet bizonyos tényezők figyelembevételére, amelyekről a kezelőorvosa ad tájékoztatást!

  • A vizsgálat napját megelőző este ne fogyasszon sok fehérje tartalmú, vagy zsíros ételt!
  • Gyermekek a vérvétel előtt pár szem kekszet elfogyaszthatnak!
  • Tartós koplalás ugyancsak jó néhány paraméter változását okozhatja, így javasoljuk, ne vérvétel előtti napokon tartson durva fogyókúrát!
  • Gyógyszerek vérvétel előtti bevételéről egyeztessen kezelőorvosával!
  • Cukorbetegek a diabetológus orvos tanácsát követve jöjjenek vérvételre!
  • Amennyiben tudomása van róla, hogy vérvétel során reflexes vérnyomáscsökkenése, kollapszusa (ájulásos tünet) szokott jelentkezni, kérjük jelezze előre, mert akkor fekve vesszük le a vért.
  • Ha ismeri, hogy általában nehéz a vérvétel az Ön esetében, akkor érdemes meginni egy pohár vizet (nem cukrosat, nem szénsavasat!) még lefekvés előtt, és egy másikat a laboratóriumba indulás előtt, mert kicsit felhígítja a vért. Ezt a metódust érdemes azoknak is alkalmazni, akik lázasak (pl. valamilyen fertőzés esetén), mert láz esetén az erős izzadás vizet von el a szervezettől, ezért vérünk némileg sűrűbbé válik.
  1. VIZELETVIZSGÁLAT

A vizelet vizsgálatához is nagyon fontos a helyes „mintavétel”. A legpontosabb eredményhez tanácsos a reggeli, első vizeletből vett mintát  megvizsgálni, mivel az általában koncentráltabb, mint a nappali vizelet.

A mintát – ha ezt az eljárást választják – tiszta, jól zárható üvegben hozzák magukkal!

A 24 óránál régebbi vizelet nem alkalmas a vizsgálatra!

Természetesen lehetőség van a laboratóriumunk által biztosított pohárba, helyben ürített vizeletet is leadni.

  1. SZÉKLETMINTA leadásához.

A mintát gyógyszertárakban kapható ÁNTSZ-kompatibilis  tartályban kell leadni!

Gyakran feltett kérdés, hogy a laboreredmények jók-e és mindig a valóságot tükrözik?

Megesik, hogy nem! Vannak olyan kórképek, amikor önmagukban a laborparaméterek sem képesek egyértelműen vagy időben tükrözni a panaszok hátterét, néha „némák”, esetleg akár félrevezetőek is lehetnek. Ezért csak a laboreredményekre hagyatkozni nem szabad.
Nagyon fontos tanács, hogy a laboreredményeket mindig beszéljük meg orvosunkkal!

Orvosaink munkájában pedig vezérlő, régi alapelv, hogy sohasem magát a laborértéket, hanem a beteget kezeljük!

 dr. Fülöp Lajos                                    Németh Krisztina

hematológus szakorvos                        laboratóriumi csoportvezető

                                                                               asszisztens

Ez is érdekelheti:

Ingyenes dohányzás leszokást támogató program

Szeretne egészségesebben élni?  A dohányzás szenvedélybetegség, ezért segítségre lehet szüksége a leszokásban. A nikotinfüggőség mellett a megszokás, a lelki függőség is problémát jelent. Legnagyobb eséllyel azok a dohányosok tudnak leszokni, akik nemcsak vágynak...

Tavaszi allergiák – amit jó tudni

A természet ébredését a Tüdőgondozóban a napsütés és a madárdal mellett az allergiás betegek számának növekedése is jelzi. Megragadva a honlapunk nyújtotta lehetőséget, néhány, az allergiás betegségekkel és azok kivizsgálásával, kezelésével kapcsolatos információt...

KULLANCSVESZÉLY

A tavasz beköszöntével a kullancsok és az általuk okozott betegségek is megjelentek. Különösen az április-július és a szeptember-október közötti időszak a legveszélyesebb. Hazánkban az 1-4 mm nagyságú kullancs (Ixodes ricinus) a leggyakoribb. Váladékában az ember...

Praktikus tanácsok a nátha és szövődményei esetére

Az orrdugulás gyakori tünet a háziorvosi, allergológiai és fül-orr-gégészeti gyakorlatban. A betegek egy részénél a dugulásérzéshez alvászavar és szagláscsökkenés is társulhat. Az orrdugulás leggyakoribb oka az allergia és gyulladás okozta nyálkahártya-duzzanat....

Gyógyfürdő ellátás igénybevételére vonatkozó általános információk

Orvosi rendelvény Ha az állampolgár azt szeretné, hogy meleg vizes fürdőzése célzottan hasson betegségeire, első lépésként mozgásszervi panaszával fel kell keresnie a háziorvosát! Ő majd – az indokoltság esetén – beutalóval továbbküldi a beteget a területileg...