Praktikus tanácsok a nátha és szövődményei esetére

2022. 12. 16. | Orvosi jótanácsok

Az orrdugulás gyakori tünet a háziorvosi, allergológiai és fül-orr-gégészeti gyakorlatban. A betegek egy részénél a dugulásérzéshez alvászavar és szagláscsökkenés is társulhat.

Az orrdugulás leggyakoribb oka az allergia és gyulladás okozta nyálkahártya-duzzanat. Sokkal ritkábban okoznak orrdugulást a strukturális eltérések. Ezek lehetnek felnőtteknél orrpolip, orrsövényferdülés, néha daganat. Gyermekeknél megnagyobbodott orrmandula, idegentest, fejlődési rendellenesség.

Ősszel a hideg, szeles időben a nyálkahártya lehűlése kedvez a vírusok megtapadásának és szaporodásának. Hatásukra az orrnyálkahártya megduzzad és egyre több orrváladék termelődik. Ezt hívják a közbeszédben megfázásnak, náthának. Jó ellenálló képességű betegeknél ez láz nélkül is járhat és pár nap alatt elmúlhat. Csecsemőknél és idős embereknél az egyszerű nátha is okozhat lázat.

Gyerekközösségekben a gyerekek orrüregében lévő vírusok kedvező feltételeket teremtenek a baktériumok szaporodásához az orrnyálkahártyán és a felgyülemlett orrváladékban. Erre utal az orrváladék sárga, zöldes elszíneződése. Kezelésében akkor járunk el helyesen, ha bő folyadék, C-vitamin, orrspray, váladékoldó, nyálkahártya duzzanat-csökkentő gyógyszer és fülmelegítés alkalmazása mellett a váladékot az orrüregből naponta többször (akár 8-10 alkalommal) alapos orrfújással vagy orrszívással eltávolítjuk.

A váladék nem megfelelő eltávolítása, valamint hiányos gyógyszeres kezelés esetén a nátha elhúzódik (egy hétnél tovább tart), vagy átmeneti javulás után a panaszok visszatérnek. Ekkor felmerül a gyanú, hogy a baktériumok már bejutottak a melléküregekbe, fülkürtbe és megkezdték vándorlásukat az alsó légutak felé. Egy francia mondás szerint a nátha az orrban kezdődik, és a tüdőben fejeződik be.

Felnőtteknél a fejfájás, előrehajláskor jelentkező arcfájdalom, a fogakba sugárzó fájdalom és a rossz közérzet, szaglászavar a leggyakoribb szövődményre, az arcüreggyulladásra utalnak.

Egészen más a helyzet a gyerekeknél, főleg a bölcsődés és óvodáskorúaknál. Ebben a korban a szövődmények, úgymint arcüreggyulladás, fülkürt-hurut, középfülgyulladás, orrmandula-gyulladás, légcső és hörghurut, tüdőgyulladás, esetenként bélhurut alattomosan láz és fájdalom nélkül alakulnak ki. Azonban a szülő gyanúját felkeltheti a gyermek gátolt orrlégzése mellett, rossz közérzete, főleg éjszaka szűnni nem akaró köhögése, nagyothallása, karikás szemei, hőemelkedése és sápadtsága. Ilyen esetben elengedhetetlen a szakorvosi vizsgálat.

Mint minden betegségben, a náthánál is, fontos a megelőzés. Kiemelendő a helyes táplálás, rendszeres levegőztetés, bő folyadék fogyasztása, feszültségmentes környezet biztosítása, alapvető higiénés szabályok betartása.

Külön figyelmet igényelnek azok a csecsemők, akiknek óvodás korú testvére van. Ugyanis az óvodás gyereknél jelentkező nátha komoly megbetegedést okozhat a kicsinél.

Szeretném felhívni a szülők figyelmét arra, hogy ne tartsák a náthát és köhögést a közösségbe járás természetes velejárójának. Törekedjenek a megelőzésre, és az első tünet megjelenésekor haladéktalanul kezdjék el a kezelést. Amennyiben bármilyen bizonytalanság vagy konkrét panasz merül fel akár felnőtteknél, akár gyermekeknél, bizalommal forduljanak fül-orr-gégész szakorvoshoz.

dr. Váradi Mária
csecsemő és gyermek fül-orr-gégész szakfőorvos

Ez is érdekelheti:

Ingyenes dohányzás leszokást támogató program

Szeretne egészségesebben élni?  A dohányzás szenvedélybetegség, ezért segítségre lehet szüksége a leszokásban. A nikotinfüggőség mellett a megszokás, a lelki függőség is problémát jelent. Legnagyobb eséllyel azok a dohányosok tudnak leszokni, akik nemcsak vágynak...

Tavaszi allergiák – amit jó tudni

A természet ébredését a Tüdőgondozóban a napsütés és a madárdal mellett az allergiás betegek számának növekedése is jelzi. Megragadva a honlapunk nyújtotta lehetőséget, néhány, az allergiás betegségekkel és azok kivizsgálásával, kezelésével kapcsolatos információt...

KULLANCSVESZÉLY

A tavasz beköszöntével a kullancsok és az általuk okozott betegségek is megjelentek. Különösen az április-július és a szeptember-október közötti időszak a legveszélyesebb. Hazánkban az 1-4 mm nagyságú kullancs (Ixodes ricinus) a leggyakoribb. Váladékában az ember...

LABORATÓRIUMBA KÉSZÜLVE…

Tisztelt Betegeink! Általában mindenkinek izgalmat jelent, ha laboratóriumi vizsgálatra kell mennie. Az alábbi tájékoztatóval szeretnénk információt és segítséget nyújtani Önöknek, hogy mi is az a laboratóriumi vizsgálat, milyen teendők vannak, hogyan készüljenek fel...

Gyógyfürdő ellátás igénybevételére vonatkozó általános információk

Orvosi rendelvény Ha az állampolgár azt szeretné, hogy meleg vizes fürdőzése célzottan hasson betegségeire, első lépésként mozgásszervi panaszával fel kell keresnie a háziorvosát! Ő majd – az indokoltság esetén – beutalóval továbbküldi a beteget a területileg...