Mi történik a belgyógyászati szakrendelésen?
Hogyan készüljünk fel a belgyógyászati vizsgálatra?
Szeretnénk, ha Ön a belgyógyászati vizsgálat után elégedetten távozna a szakrendelésről!
A belgyógyászati vizsgálat még ma is az egész beteg vizsgálatát, valamennyi belgyógyászati jellegű betegséggel kapcsolatos összefoglaló véleményezést jelent.
A belgyógyászati ismeretek nagymértékű növekedésével számos szakterület (kardiológia, diabetológia, gasztroenterológia [az emésztőszervi betegségekkel foglalkozó tudomány], angiológia [az érrendszer betegségeivel kapcsolatos tudomány], stb.) alakult ki. Ezek a speciális területek azonban ma is a belgyógyászat részei, ezért tanácsos, hogy ezeket a szakorvosi vizsgálatokat is megelőzze egy általános belgyógyászati szakorvosi vizsgálat.
Az általános belgyógyászati szakorvosi véleményezés feladata a korábbi speciális, más szakorvosok által végzett vizsgálatok eredményeinek az összefoglalása is, hogy a beteg ember egészéről, teljes belgyógyászati állapotáról nyilatkozhassunk, megfelelő kezelést javasolhassunk.
A belgyógyászati szakorvosi vizsgálatra valamennyi korábbi orvosi papírjaikat, leleteiket, zárójelentéseiket, a szedett gyógyszerek, az adagjaik listáját, az otthoni ellenőrzések eredményeit hozzák magunkkal.
Kérjük, hogy az előjegyzett időpontot tartsák be, ne késsenek, akadályoztatás esetén tájékoztassanak bennünket arról, hogy nem tudnak eljönni a vizsgálatra, mert az így felszabaduló időpontra másik beteget tudunk előjegyezni.
A betegvizsgálatra korlátozott idő, legfeljebb 20 perc áll rendelkezésre, amely magába foglalja a levetkőzést és a felöltözést, az orvosi vizsgálatot, a korábbi betegségek, leletek összefoglalását, a szakorvosi vélemény kiadását, gyakran az EKG elkészítését is. Ezért a betegnek a belgyógyászati szakorvosi vizsgálatra „felkészülten” kell érkeznie.
Kérjük, hogy a panaszaikat, kéréseiket összefogottan mondják el, ne csodálkozzanak, ha az orvos célzott, a belgyógyászati jellegű betegségekre vonatkozó kérdéseket tesz fel. Jó, ha egy listára a páciensek előre felírják a gondjaikat, hogy a kikérdezés minél gördülékenyebb legyen. Kérjük, hogy „ne rendeljenek” vizsgálatokat, gyógyszereket, mert ezek a belgyógyászati szakorvosi vizsgálatot követő lépések.
A belgyógyászati vizsgálat alsóneműre levetkőzve történik, ezért kérjük, hogy a ruházat könnyen, gyorsan levehető és felvehető legyen.
A belgyógyász szakorvos a korábbi orvosi papírok, a kórelőzményi adatok, a belgyógyászati vizsgálat eredménye alapján összefoglaló véleményt ad ki, szükség esetén kezelési javaslatot ad, állást foglal a további szakorvosi vizsgálatok szükségességéről, azokra beutalót ad ki, gondozásba veszi a pácienst, rendszeres ellenőrzés szükségessége esetén a kontroll vizsgálat időpontját is megadja.
Dr. Vályi Péter
belgyógyász, kardiológus szakfőorvos