KULLANCSVESZÉLY

2022. 12. 16. | Orvosi jótanácsok

A tavasz beköszöntével a kullancsok és az általuk okozott betegségek is megjelentek. Különösen az április-július és a szeptember-október közötti időszak a legveszélyesebb.

Hazánkban az 1-4 mm nagyságú kullancs (Ixodes ricinus) a leggyakoribb. Váladékában az ember számára veszélyes baktériumot (Borrelia burgdorferi), a Lyme-kór okozóját és egy vírust, a kullancsencephalitis okozóját hordozza.

Lyme-kór lappangási ideje 1 nap – 1 évig terjedhet. Legjellegzetesebb tünete a csípés körül kialakuló, legalább 5 cm átmérőjű, lassan növekvő ovális folt. Általában a csípés után 2-3 héttel jelenik meg, panaszt gyakran nem okoz. Kialakulása esetén orvoshoz (lehetőleg bőrgyógyászhoz) kell fordulni. Biztos diagnózis után antibiotikus kezelést kell alkalmazni. A csípés után közvetlenül kialakuló kicsi, viszkető elváltozás allergiás reakció eredménye, mely pár nap alatt spontán múlik. Teendőt nem igényel.

Az arcon kialakuló vörös folt együtt járhat arcidegbénulással, a fülcimpán vagy az emlőbimbón lilásvörös csomó alakulhat ki, melyek kezelés nélkül hónapokig fennállhatnak. Láz csak ritkán, elsősorban gyermekeknél fordul elő.

Későbbi alakulhatnak ki idegrendszeri tünetek (fejfájás, hányinger, vándorló fájdalmak, érzészavarok), szívizomgyulladás, szívritmuszavar. Izületi gyulladás elsősorban a térdekben jelentkezik a csípés után átlagosan 3 hónappal. Mindig aszimmetrikus, hullámzó, vándorló, a duzzanat ellenére a fájdalom mérsékelt.

A Lyme-kór ma már kellő időben elkezdett, megfelelően adagolt antibiotikummal jól kezelhető.

kullancsencephalitis (agyvelőgyulladás) lappangási ideje 1 hét, ritkán 1 hónap. Jellemzően kétfázisú betegség. Az első 2-3 napban kisebb láz, majd pár napos tünetmentesség után kiugró magas láz, heves fejfájás, hányás, szédülés, izomfájdalmak kísérik a kifejezett idegrendszeri tüneteket, melyek eszméletzavarhoz, bénulásokhoz vezethetnek. Légúti tünetekkel sohasem jár!

Speciális vírusellenes kezelés nincs, legfontosabb megelőzési lehetősége a védőoltás.

Megelőzés lehetőségei

  • Kullanccsal súlyosan fertőzött területek kerülése
  • Öltözködés: zárt, hosszú, világos ruházat
  • Kullancsriasztó szerek használata (spray, kenőcs)
  • Kullancsencephalitis megelőzésére: védőoltás

A kullancs eltávolítására vonatkozó tanácsok

Hosszabb szabadban (főként erdő, mező) történő tartózkodást követően javasolt testünk – alsó végtagok, testhajlatok, nyak, fül mögötti rész, hajas fejbőr – alapos átvizsgálása.

Amennyiben ennek során kullancsot találunk, minél előbb el kell távolítanunk gyors és határozott mozdulattal. Lehetőleg még otthon, ne várjunk az orvosra. A potrohát ne nyomjuk meg. Legjobb, ha kullancseltávolító csipeszt használunk (gyógyszertárban kapható), amivel a nyakát tudjuk megragadni.

Eszköz híján akár le is kaparhatjuk, vagy cérnahurokkal távolíthatjuk el.

Minden olyan beavatkozás, amely a kullancsot öklendezésre készteti, vagy összenyomásával jár, növeli a fertőzés lehetőségét. Ezért nem javasolt krém, olaj, ecet, gyufa használata, kenegetés, tekergetés!

Nem probléma, ha beszakad a kullancs szájszerve (nem feje!), ez pár nap múlva kilökődik, mint a szálka.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Csak ha valamilyen tünetünk, panaszunk van, pl.:

  • a tudott kullancscsípést követő 2-3 héttel legalább 5 cm átmérőjű, növekvő vörös folt jelenik meg a csípés helyén,
  • ismert csípés nélkül legalább 8 cm átmérőjű, aránylag gyorsan növekvő vörös folt keletkezik,
  • arcon kezdődő vörös folt vagy gyűrű jelenik meg,
  • arcidegbénulás esetén,
  • napokon át tartó kifejezett fejfájás, hányás, esetleg láz fellépésekor,
  • féloldali térdizületi duzzanat, fájdalom jelentkezésekor.

Kullancsokkal kapcsolatos tévhitek

  • A kullancs nem a fáról hullik ránk – 1 méternél nem jut feljebb. Élőhelye az erdő, tisztások, patakok mente, de akár a kertek is. Kedveli a dús aljnövényzetet, a magas páratartalmú környezetet.
  • A csípés helyét felesleges fertőtleníteni – a szer nem jut a fertőzés helyére, ellenben helyi irritációt okozva Lyme-kór gyanúját keltheti. Gyulladáscsökkentő szteroid alkalmazása ellenjavallt a csípés helyére.
  • Felesleges a kullancsot megvizsgáltatni – nagy részük fertőzött, de ez nem jelenti a fertőzés átadását. A pozitív lelet pánikot kelt a páciensben.
  • Ha beszakadt a kullancs szájszerve, nem feltétlenül kell kiszedni – kilökődik magától. Az erőszakos eltávolítás gyulladást okozhat, antibiotikum adása követheti – ez elfedheti az esteleges jellemző tüneteket.
  • Típusos bőrtünet esetén felesleges a vérvétel – ekkor még negatív az eredmény. Ellenanyag mutatható ki a vérből, ehhez azonban legalább 4-6 hét szükséges.
  • Csípést követően megelőző antibiotikum és védőoltás adása ellenjavallt. Ezek elfedik, módosítják az esetlegesen kialakuló tüneteket és eredményeket, ezzel késleltethetik a kellő kezelést.

A Tormay Károly Egészségügyi Központban Lyme-kór diagnosztizálásával, kezelésével és gondozásával a Bőrgyógyászati szakrendelésünk foglalkozik.

Az ellátás beutaló nélkül is igénybe vehető.

dr. Bernáthné dr. Fehér Ágnes
bőrgyógyász szakorvos
gondozóvezető főorvos

Ez is érdekelheti:

Ingyenes dohányzás leszokást támogató program

Szeretne egészségesebben élni?  A dohányzás szenvedélybetegség, ezért segítségre lehet szüksége a leszokásban. A nikotinfüggőség mellett a megszokás, a lelki függőség is problémát jelent. Legnagyobb eséllyel azok a dohányosok tudnak leszokni, akik nemcsak vágynak...

Tavaszi allergiák – amit jó tudni

A természet ébredését a Tüdőgondozóban a napsütés és a madárdal mellett az allergiás betegek számának növekedése is jelzi. Megragadva a honlapunk nyújtotta lehetőséget, néhány, az allergiás betegségekkel és azok kivizsgálásával, kezelésével kapcsolatos információt...

LABORATÓRIUMBA KÉSZÜLVE…

Tisztelt Betegeink! Általában mindenkinek izgalmat jelent, ha laboratóriumi vizsgálatra kell mennie. Az alábbi tájékoztatóval szeretnénk információt és segítséget nyújtani Önöknek, hogy mi is az a laboratóriumi vizsgálat, milyen teendők vannak, hogyan készüljenek fel...

Praktikus tanácsok a nátha és szövődményei esetére

Az orrdugulás gyakori tünet a háziorvosi, allergológiai és fül-orr-gégészeti gyakorlatban. A betegek egy részénél a dugulásérzéshez alvászavar és szagláscsökkenés is társulhat. Az orrdugulás leggyakoribb oka az allergia és gyulladás okozta nyálkahártya-duzzanat....

Gyógyfürdő ellátás igénybevételére vonatkozó általános információk

Orvosi rendelvény Ha az állampolgár azt szeretné, hogy meleg vizes fürdőzése célzottan hasson betegségeire, első lépésként mozgásszervi panaszával fel kell keresnie a háziorvosát! Ő majd – az indokoltság esetén – beutalóval továbbküldi a beteget a területileg...