- június 27-én rendezték meg először a Cukorbetegek Világnapját, amelyhez mára 136 ország csatlakozott. 2006. december óta egyben az ENSZ hivatalos világnapjai közé van sorolva és kiemelte a cukorbetegséghez kapcsolódó globális terhek jelentőségét. A diabetes mellitus (diabétesz, cukorbetegség, cukorbaj) egy szénhidrát-anyagcsere zavarral járó krónikus betegség, amelynek oka az inzulin viszonylagos vagy teljes hiánya, az inzulinhatás elmaradása, illetve bizonyos körülmények között ezek együttes előfordulása. A cukorbetegség klinikai tünetei nagyban függnek attól, hogy milyen típusú diabéteszről van szó.
Két fő típusa:
Az 1-es típusú cukorbetegség főként a gyermekeknél, fiataloknál jelentkezik. Ekkor egy autoimmun folyamat eredményeképp a szervezet nem termel elegendő inzulint, így a vércukor nem tud a sejtekbe bejutni, így a vérben marad és magas vércukorszintet eredményez.
A 2-es típusú cukorbetegség inkább idősebb korban jelentkezik. Ilyenkor itt nem pusztulnak el az inzulintermelő béta sejtek, de az inzulinelválasztás, inzulinhatás károsodik és ezáltal nem jut elég vércukor a sejtekbe.
Hogyan előzhető meg a cukorbetegség, illetve mit tegyünk ha már kialakult?
Éljünk aktívabb, egészséges életmódot. Mozogjunk rendszeresen – javasolt a legalább heti 150 perc közepes intenzitású mozgás, fogyasszunk egészséges ételeket – érdemes dietetikus segítségét kérni az étkezés összeállításában.
Ha túlsúllyal rendelkezünk, tegyünk érte, hogy megszabaduljunk a feleslegtől. Ha kialakult cukorbetegségről beszélünk, akkor gyógyszeres kezelést alkalmaz kezelő orvosunk, amely lehet szájon át bevehető vagy súlyosabb esetben inzulinkezelés.
Forrás: https://www.webbeteg.hu/cikkek/cukorbetegseg/122/mi-a-cukorbetegseg
Csányi Zsófia – egészségfejlesztési koordinátor