Napi 4 ölelés kell a túléléshez, 8 a szinten tartáshoz, és 12 a fejlődéshez. Virginia Satir
Az ölelés teljesen természetes és tökéletes. Amikor átölelünk egy számunkra fontos személyt és együtt dobban a szívünk, akkor valami különleges történik mind a lelkünkben, mind a szervezetünkben. Az ölelésnek már világnapja is van, ami egy amerikai kezdeményezés hatására vált népszerűvé világszerte. A jeles nap célja, hogy az érzelmeket merjük kimutatni, akár szeretetről, akár fájdalom csillapításról is van szó – egy öleléssel is. Egy ölelés azonban nem tudja kifejteni jótékony hatásait.
Valóban fontos, hogy azzal a számunkra fontos személlyel történjen az ölelkezés, akivel a köztünk lévő intimitás, őszinteség, valamint az érintéssel kapcsolatos pozitív emlékek hozzájárulnak az átkarolás minőségéhez, beengedve őt a személyes terünkbe. Azonban vannak, akik számára az ölelés nem komfortos, esetleg fenyegető, fullasztó érzéssel társul. Ezek az emberek szorongóbbak, bizalmatlanok, nincs meg érzelmi biztonság élménye. Fontos, hogy tudjunk jól kérni és jól adagolni az ölelést.
Nézzük mi is történik bennünk, az ölelés hatására:
- Az ölelés ellazítja az izmokat, a testi feszültség csökken, tehát stressz csökkentő hatású.
- Az ölelés következtében oxitocin szabadul fel, amit más néven szeretet-hormonnak is neveznek. Nyugtatja a testet, csökkenti a vérnyomást, a depressziót, a szorongást, a stresszt. Ezeken kívül erősíti az intimitást bennünk.
- Dopamin, boldogsághormon is felszabadul, ezáltal sokkal jobban érezzük magunkat.
- Endorfin is felszabadul a szervezetünkben, ami enyhíti a fájdalmat és kellemes érzést idéz elő.
- Szerotonin termelődés is növekedik az agyban. Ez javítja a hangulatot, közérzetünk javul és önbizalmunk nő.
- Csökkenti a negatív érzelmeket, félelem, feszültség, düh stb., valamint a pozitív érzelmeket növeli, úgy, mint az empátiát, bizalmat stb.
- Ezenkívül az ölelések erősítik az immunrendszert, ezért ne spóroljunk az ölelésekkel!
Forrás: https://utikalauzanatomiaba.blog.hu/2016/07/05/10_erv_az_oleles_mellett
Csányi Zsófia – egészségfejlesztési koordinátor