1992 óta tartják számon október 10-ét a lelki egészség világnapjaként. Ezzel a nappal szeretnénk a lelki zavarok megelőzésére, a mentális betegségekkel küzdők megfelelő kezelésére és életminőségük javítására felhívni a figyelmet.
Az életünkben folyamatosan érnek bennünket hatások, amelyek valamilyen formában belső világunkat is befolyásolják. A probléma azonban abból adódhat, ha nem ismerjük saját magunkat, nincs rálátásunk a hibáinkra, a félelmeinkre vagy éppen az erősségeinkre és ezért egy elakadás keletkezik, ami rosszullétet okoz. Ezért fontos az önismeret gyakorlása, ám annak, hogy erre mikor kerül sor életünk folyamán, mindenkinél egyéni.
Miért fontos ez? Az egészségtudatosságba beletartozik a lelki egészség megőrzése is vagy annak szükség esetén a helyreállítása legalább olyan fontos, mint a testi egészségé.
Hogyan lehet ezt megvalósítani, mi a feltétele a lelki egészségnek?
„Az egyén rugalmasan legyen képes alkalmazkodni a változásokhoz. Lényeges továbbá, hogy megfogalmazza és közölje pozitív vagy negatív érzéseit a körülötte élőkkel. Rendkívül fontos a társas kapcsolatok kiépítése és ápolása, valamint a stresszt előidéző emberi kapcsolatok, illetve környezeti tényezők kiiktatása.”
Ha úgy érzi, hogy segítségre szorul Ön vagy valamilyen rokona, ismerőse, akár háziorvosát is felkeresheti panaszaival és azzal a gondolattal, hogy lelki betegségre gyanakszik. Ne érezze „cikinek” a pszichiáter, pszichológus felkeresését. Így garantált a gyógyulás Ön számára, hiszen a megbélyegzés helyett a gyógyulást választja.
További hasznos információ: https://egeszsegvonal.gov.hu/maradj-egeszseges/lelki-egeszseg.html
Csányi Zsófia – egészségfejlesztési koordinátor